SPEKTA w użytkowaniu

Jednym z pierwszych europejskich użytkowników Spekty było holenderskie wydawnictwo Zwaan. Przeprowadzono tam beta-testy przed oficjalnym wprowadzeniem Spekty na rynek w 2001 roku. Na stronach internetowych http://www.zwaan.nl/ znaleźć można entuzjastyczne opisy i wrażenia z tego procesu z pełnymi entuzjazmu wykrzyknikami typu „szaleństwo pięknego drukowania, wspaniałe rezultaty dla większości ekstremalnie wyśrubowanych zamówień”. Zwaan wykorzystuje workflow Trueflow Screen’a (wówczas była to wersja 2.0) wraz z hybrydowym rastrowaniem SPEKTA do sterowania pracą PlateRite 8000-II formatu B1. „Już rok temu prawie połowę wszystkich komercyjnych prac drukowaliśmy ze Spektą” powiada właściciel wydawnictwa, Marco Zwaan. „W początkowym okresie zawsze dyskutowaliśmy z klientami, czy zgadzają się na wprowadzenie zmian do ich prac tytułem eksperymentu; dziś mamy wielu takich, którzy przychodzą do nas ponieważ po prostu słyszeli o Spekcie i chcą, aby ich prace były tak właśnie wydrukowane”.

Drukarnia, założona w 1974 roku, posiada pięć maszyn Speedmaster różnych formatów i konfiguracji oraz maszynę cyfrową. Przekrój prac jest bardzo urozmaicony, od bardzo wysokiej jakości raportów rocznych, albumów i książek, aż po papiery listowe i formularze, a nawet opakowania do kwiatów.
stacks_image_1127FABC-4834-45C9-AF24-5DD18EB1E6C7
Marco Zwaan twierdzi, że pomysłowy operator i troskliwie obsługiwana maszyna pozwalają wyciągnąć ze Spekty znacznie więcej. „W pierwszym okresie sądziliśmy, że rezultaty będą najlepsze tylko na papierach powlekanych, tymczasem Spekta spisała się znakomicie również na maszynach pracujących z papierami nie powlekanymi dopasowując się do zróżnicowanej zdolności przyjmowania farby przez podłoże. Na papierach nie powlekanych łatwiej się nam drukuje ze Spektą niż z rastrowaniem klasycznym ponieważ Spekta jest bardziej elastyczna.” Nie ma potrzeby korygowania parametrów obrazu czy też dopasowywania charakterystyki płyt, nawet profile ICC są te same dla Spekty i rastrowania klasycznego. Screen podkreśla krytyczną rolę procesu chemicznego, jednakże w rzeczywistości wszystko sprowadza się do zwyczajnej rzetelnej gospodarności i wymiany chemii wtedy, gdy trzeba, bez przeciągania. W 2003 roku jeden z klientów drukarni Zwaan, 2D3D, zdobył nagrodę Red Dot Award za książkę AERO zamówioną przez Ministerstwo Transportu, Prac publicznych i Gospodarki Wodnej Holandii. Wydrukowano ją z zastosowaniem Spekty. Red Hot Design Centre Nordrhein Westfalen jest znanym towarzystwem kwalifikacyjnym dla przemysłu (i nie tylko). Książka AERO jest jedną z pozycji wśród 2609 prac nadesłanych z 19 krajów.

Zwaan opracował dla klientów poradnik przygotowywania sprawozdań rocznych, z przykładami, z zastosowaniem Spekty, wskazówkami dla osób zajmujących się zarządzaniem barwą i drukiem cyfrowym.
spekta grey print
W Wielkiej Brytanii także przeprowadzono beta testy Spekty, w wydawnictwie Fulmar Printing Group. Podobnie jak w przypadku Holandii, tak i tu Spekta jest stosowana po dzień dzisiejszy. Fulmar przeprowadził zaawansowane testy porównawcze możliwości Spekty, pierwszej generacji rastrowania stochastycznego Screen’a i rastrowania klasycznego. „Stanowimy bardzo surowe jury i zawsze skrupulatnie rozpracowujemy zagadnienia zanim w pełni zastosujemy je w produkcji” powiada Mike Austin, dyrektor handlowy Fulmar Printing Group. „Ważnym dla nas kryterium była zgodność kolorystyczna pomiędzy rastrowaniem klasycznym a Spektą. Porównywaliśmy te same prace drukowane z zastosowaniem trzech różnych sposobów rastrowania. Zgodność kolrystyczna była perfekcyjna. W rzeczywistości praca ze Spektą, wydrukowana przy ustawieniach typowych dla liniatury 150 lpi, sprawia wrażenie jakby zastosowano liniaturę 300 lpi”

„Stwierdziliśmy, że Spekta jest łatwa w użyciu, oraz, ku naszemu zaskoczeniu, bez trudu pozwala podnieść jakość wielu prac. Często mieliśmy problem z niedostateczną jakością obrazów dostarczanych do druku. Obecnie Spekta pomaga nam wydobyć wszystko to co najlepsze, powiada Mike Austin. Drukujemy także bardzo skomplikowane prace o wielu separacjach i dzięki Spekcie wcale nie obawiamy się, że wystąpi zjawisko mory.”
stacks_image_C58F6D61-0775-4053-BB25-114913615825
Ściągnij PDF’y o SPEKTA 2 na swój komputer :
(link do strony Ściągnij pliki)
Co to jest SPEKTA ? PDF
SPEKTA 2 AM/FM Hybrid Screening (ang.) PDF
SPEKTA 2 Technical Guide - A revolutionary Screening Method for the Digital Age (ang.) PDF