stacks_image_C0681505-017D-4EDB-BAE0-38368604660A

Opracowanie na podstawie kilku artykułów, m.in. „FM is poised to join the mainstream: Simon Eccles looks closely At Spekta”, 25/02/04
Co to jest SPEKTA ?

W druku offsetowym za sprawą CtP wraca „moda” na rastry stochastyczne. W technologii CtF nie przyjęły się one ze względu na ograniczenia w odwzorowaniu szczegółów występujących przede wszystkim w ostrych światłach i głębokich cieniach.

Ponad dziesięć lat temu z wielką pompą ogłoszono wprowadzenie rastrów stochastycznych do druku komercyjnego. Upłynęło jednak wiele czasu zanim stały się one codziennością. Dainippon Screen w 2002 roku użytkownikom swoich termicznych naświetlarek CtP sterowanych systemami Taiga, Trueflow i HQ-RIP udostępnił opcję o nazwie SPEKTA. Jest to tzw. raster hybrydowy AM/FM. Od stycznia 2004 roku dostępna jest druga generacja tzw. „czystego” rastra FM nazwana Randot X, a od niedawna „czysty” raster AM dla liniatur sięgających nawet 740 lpi (tzw. AM-high-frequency oraz AM-high-super-frequency).
stacks_image_114BE5AD-2B1C-44B0-8361-B94D6438C88B
SPEKTA jest rastrem hybrydowym, łączącym klasyczną zmienność wielkości punktów (AM) z losowym ich rozmieszczaniem (FM). W rezultacie odbitka nakładowa uzyskuje wyższą jakość, jednakże najistotniejsza jest łatwość drukowania: proces przebiega bezkolizyjnie jak dla pracy z tradycyjnym rastrem i liniaturą 175 lpi, bez specjalnego narządu maszyny drukującej. „Operator nie zauważa, że ma do czynienia ze specjalnym rastrem” powiada Sjaak Veeren, specjalista Screen’a do spraw workflow. Jednakże, podkreśla, im lepiej maszyna jest przygotowana tym rezultaty są lepsze.

Rastrowanie SPEKTA 2 (illustr. górna)
Powiększenie 175 lpi raster AM (illustr. dolna)

stacks_image_9E6CF587-519C-46BC-8C25-D369A2A7F862
SPEKTA, z punktu widzenia jakości pracy, zapewnia żywe kolory, zwłaszcza tam gdzie niezbędne jest naturalne odwzorowanie barw w zakresie średnich wartości tonalnych, na przykład dla skóry. Zapewnia też lepszą reprodukcję linii półtonowych. Jasne delikatne linie drukowane z rastrem klasycznym 175 lpi dostają zębów i tracą ciągłość. Aby tego uniknąć stosowane bywają kolory spotowe. Tymczasem SPEKTA odtwarza tego typu linie jednoznacznie i wyraźnie wykorzystując standardowe farby triadowe. Nawet szczegóły takie jak włosy i delikatne koronki są odtwarzane precyzyjnie z zachowaniem ciągłości linii i krawędzi. SPEKTA może być stosowana z płytami różnych producentów, zarówno na maszynach arkuszowych jak i zwojowych. Prawie połowa systemów CtP Screen’a jest instalowana z pakietem SPEKTA. „Nie mamy kłopotów z klientami” mówi Sjaak Veeren, „SPEKTA jest bezproblemowa, nie wymaga wysublimowanej wiedzy w przeciwieństwie do innych rozwiązań tego typu dostępnych na rynku”.
Randot X zapewnia bezkompromisową jakość dając efekt nieomalże idealnej ciągłości tonalnej pod warunkiem zastosowania punktów rastrowych poniżej 25 mikronów, najlepiej 10 mikronów, o ile maszyna drukująca na to pozwala. Rezultaty są zachwycające lecz wymagane jest perfekcyjne sterowanie środowiskiem druku.
stacks_image_811552CC-92F6-4093-8556-B8CC36E84587

Rastrowanie FM, Rastrowanie FM, Rastrowanie SPEKTA 2(Y)

AM-high-frequency to rastrowanie AM z liniaturami 280–500 lpi. Przeznaczone jest dla systemów CtP Screen’a wyposażonych w głowice naświetlające GLV™. Opracowane specjalnie w celu likwidacji mory i uzyskania fotograficznej kolorystyki i precyzji. W ofercie Screen’a jest także rastrowanie AM-super-high-frequency przeznaczone dla drukowania z liniaturami do 740 lpi dedykowane dla możliwie najwierniejszej reprodukcji materiałów o bogatej teksturze i luksusowego odwzorowania kolorystycznego. Trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy przed sobą nie doskonałej jakości fotografię lecz wydruk z maszyny offsetowej wykonany na specjalnym powlekanym papierze o gramaturze 250 i wysokim połysku, a wszystko pokryte lakierem UV dla uzyskania luksusowego wyglądu, podkreślenia kontrastu w celu wydobycia wszystkich niuansów plastyki i głębi. Konieczne jest zapewnienie kontroli środowiska druku na najwyższym poziomie.
stacks_image_CA502F1F-B93E-4B45-8441-33D0C35F56A2
Ściągnij PDF’y o SPEKTA 2 na swój komputer :
(link do strony Ściągnij pliki)
Co to jest SPEKTA ? PDF
SPEKTA 2 AM/FM Hybrid Screening (ang.) PDF
SPEKTA 2 Technical Guide - A revolutionary Screening Method for the Digital Age (ang.) PDF